čiščenje sončne elektrarne 069 708 069 virsonca@gmail.com

PREGLED SONČNE ELEKTRARNE

SONČNE ELEKTRARNE VIRSON » PREGLED SONČNE ELEKTRARNE

Pregled sončne elektrarne je storitev, ki je nujno potrebna za nemoteno, predvsem pa varno delovanje vaše sončne elektrarne. Pregled sončne elektrarne svetujemo, da opravite vsako tretje leto ali takoj, ko zaznate ali opazite napako. Najprimernejši čas za pregled je konec zime, pred začetkom sončne sezone.

KONTAKTIRAJTE NASNAŠE REFERENCE

PREGLED SONČNE ELEKTRARNE ZAUPAJTE STROKOVNJAKOM

Sončne elektrarne, ki so pravilno dimenzionirane in skrbno montirane, lahko delujejo brez napak tudi po več let. Vendar, kot vsaka tehnična stvar, tudi sončna elektrarna zahteva nekaj vzdrževalnih del za svoje optimalno delovanje. Med to spada tudi pregled in čiščenje sončne elektrarne.

Pregled sončne elektrarne naj opravi le pooblaščen strokovnjak, ki vam bo izdal podpisano poročilo z vsemi meritvami, ugotovitvami, pomanjkljivostmi in napakami. To poročilo bo odlična podlaga za reševanje morebitnih težav. Prav tako pa vam lahko prihrani, kar nekaj denarja v prihodnosti. Del strokovnega poročila poglejte na spodnjih slikah.

SE ZA SAMOOSKRBO

Razumljivo je, da se današnji sistemi za samooskrbo z vgrajenimi optimizatorji pod solarnimi paneli, precej razlikujejo od sončnih elektrarn, montiranih do leta 2013.

Nadzor nad delovanjem je danes nekaj samoumevnega. Razsmernik pošilja vrednosti in parametre sončne elektrarne direktno na pameten telefon in to v realnem času. Zato so v teh primerih zaznave napak in odprava le teh lahko takojšnje. Prav tako so današnji sistemi precej bolj varni tudi glede požarne varnosti. Seveda pa je mogoče, da zaradi nestrokovne in površne montaže, pride do okvar tudi v teh primerih.

cena-čiščenja-sončne-elektrarne-2023

KDAJ SE ODLOČIMO ZA PREGLED SONČNE ELEKTRARNE

Iz izkušenj lahko rečemo, da se večina lastnikov »starejših« sončnih elektrarn odloči za pregled, ko zazna izpad proizvodnje. Vendar se v veliki večini primerov to zgodi šele takrat, ko lastnik dobi mesečni obračun, oziroma izplačilo za oddano električno energijo v omrežje. Izplačilo je v primeru težav seveda precej manjše, včasih celo nič. Se sprašujete zakaj je temu tako?

Ker ni nadzora nad delovanjem sončne elektrarne ali le ta, več ne deluje. V Sloveniji prevladuje miselnost, da vzdrževanje sončnih elektrarn ni potrebno ali je celo nesmiselno. 

Pregled sončne elektrarne je namenjen odkrivanju napak in pomanjkljivosti v delovanju solarnega sistema. Preverijo se vse potrebne zaščite na DC in AC strani do transformatorske postaje, opravijo meritve vej, preverijo se vse kritične točke in solarne panele z termovizijsko kamero, pregleda se dokumentacija,  … Po pregledu pooblaščen inženir izda poročilo s slikami, z vključenimi ugotovitvami in predlogi za izboljšanje varnosti in kakovosti delovanja. Pregled naj bo skladen z pravilnikom o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah. Povzetek najdete spodaj.

ZAKAJ SE ODLOČIMO ZA PREGLED SONČNE ELEKTRARNE

Ker je ključen za zagotavljanje učinkovitega in varnega delovanja sončne elektrarne. V 95 odstotkih naših povpraševanj je kriva delna ali celotna odpoved delovanja sistema. Pa brez skrbi, do današnjega dne smo odpravili še vse skrbi.

Če vzamemo v zakup dejstva o sončnih elektrarnah do leta 2013,

  • da večina lastnikov na svoje sončne elektrarne pozabi tudi za nekaj let,
  • da so se garancije večine sestavnih delov sistema že davno iztekle,
  • da je bila montaža mogoče izvedena nestrokovno in malomarno,
  • da so sestavni elementi večinoma pod direktnimi vplivi vremena in okolice
  • da so vse te elektrarne že davno poplačane in s tem na nek način »pozabljene«,

potem je nedelovanje kakšne veje ali dveh, razsmernika ali varovalke, po 10 + letih, še najmanjša težava. Vsekakor v vseh teh primerih, priporočamo takojšen pregled.

KRIVCI ZA PREGLED

Sončna elektrarna je pač zunanji objekt, ki je podvržen vsem mogočim vremenskim in vplivom iz njene okolice. Dež in sonce, vročina in mraz, veter in strele, dimniki na trda goriva, … so najpogostejši krivci za težave.

Začnimo z šalo, da sta voda ali vlaga in elektrika, kot pes in mačka. V vsaki šali pa je vedno tudi nekaj resnice.

Najpogosteje se napaka pojavi na eni od vej, zaradi vstopa vlage ali preboja izolacije solarnega kabla. To pri zaporedni vezavi panelov privede do odpovedi celotne veje, včasih tudi celotnega razsmernika. Preboj izolacije kabla zviša tudi možnosti za nastanek požara. Iskanje napak na nedelujočih vejah in njihovih poljih, se posebej pri večjih sončnih elektrarnah, pa je že tema za kakšen drug članek.

Napaka razsmernika ali njegova popolna odpoved zaradi dotrajanosti je prav tako eden, od pogostejših krivcev. Večina garancij razsmernikov do leta 2013 ni presegala 7 let, zato je pravi mali čudež, da nekateri delujejo še danes. Resnica pa je, da ne bodo večno.

Včasih se zgodi udar strele, zato je pri pregledu še posebno pomembno nameniti pozornost vsem ozemljitvam. Tako pod konstrukcije, kot vseh omaric in razsmernikov. Verjetno ni potrebna dodatna razlaga, kaj lahko povzroči direkten ali indirekten udar strele v sistem.

Med manjše posege oziroma napake lahko štejemo še odpoved varovalke, prenapetostne zaščite, nezaščitene kable, preperele konektorje, ostre in nezaščitene robove kabelskih polic, …

ČAS JE DENAR

Zato vam v primeru kakršnikoli težav z delovanjem, svetujemo da nas kontaktirate takoj.

S tem vam garantiramo, da si zagotovite hiter, strokoven, natančen in neodvisen pregled vaše sončne elektrarne. Prav tako, pa vam bomo v primeru napak in težav, strokovno svetovali, opravili servis ali menjavo razsmernika. Brez skrbi, za vas VIRSON poskrbi!

Povzetek iz 12. člena Tehnična smernica za graditev TSG-N-002:2021 Nizkonapetostne električne inštalacije (uporaba in vzdrževanje)

(1) Lastnik stavbe ali električno zaključene celote v stavbi mora v skladu z določbami tega pravilnika zagotavljati pravočasno in pravilno izvedbo vseh dejanj, potrebnih za varno uporabo in s tem povezano vzdrževanje vgrajenih električnih inštalacij. Lastnik mora tako v programu vzdrževanja stavbe, v skladu s predpisi, ki urejajo vzdrževanje stavb, navesti zahtevnost električne inštalacije in vnesti pravila za njihovo uporabo in vzdrževanje, na podlagi katerih je omogočeno te stavbe ali električno zaključene celote v stavbi vzdrževati v skladu z zahtevami tega pravilnika.

(2) Če ima večstanovanjska ali ne stanovanjska stavba upravnika, ta v okviru svojih pooblastil izvaja in evidentira dejanja iz prejšnjega odstavka.

(3) Naloge, povezane z vzdrževanjem električnih inštalacij, opravljajo izvajalci, ki izpolnjujejo pogoje v skladu s predpisi, ki urejajo graditev

(4) Ne glede na prejšnji odstavek sme vizualni pregled električnih inštalacij ter naloge, povezane z osnovnim vzdrževanjem (npr. zamenjavo stikal, vtičnic in svetil ter zamenjavo taljivih varovalnih vložkov ter ponovnim vklopom zaščitnih elementov) izvajati elektrotehnično poučena oseba.

(5) Ne glede na tretji odstavek tega člena sme vizualni pregled manj zahtevnih električnih inštalacij in njihovo osnovno vzdrževanje v enostanovanjskih stavbah izvajati lastnik sam, če imajo le te izveden zaščitni ukrep s kontrolo uhajavega toka (RCD).

5/5 - (7 votes)